Upracte si rodinný rozpočet po lete
|
Prečo práve teraz?
Leto, obdobie radosti a zbierania zážitkov, je pomaly, ale isto za nami. Mnohí si letné mesiace užívajú najviac, ako sa dá. Cestovanie, dovolenky, výlety, rodinné akcie a ďalšie aktivity spojené s letom však môžu naozaj poriadne zaťažiť rodinný rozpočet. Práve preto je v septembri ideálny čas na to, aby ste si urobili poriadok vo svojich financiách a upratali a prehodnotili rodinný rozpočet. Ten vám pomôže lepšie zvládať nasledujúce mesiace, korigovať výdavky a čo najlepšie zabezpečiť finančnú stabilitu rodiny.
1: Zhodnoťte svoje letné výdavky
Skôr, ako sa pustíte do nového rozpočtu, zhodnoťte svoju aktuálnu finančnú situáciu. Ako ste na tom po lete? Prejdite si bankové výpisy a ľahko zistíte, na čo ste minuli najviac peňazí. Zamyslite sa, či sú vaše výdavky v súlade s vaším pôvodným rozpočtom, či ste neminuli viac, ako ste chceli, a ak áno, čo boli najväčšie položky. Aj vďaka tomu môžete prísť na to, kde v budúcnosti ušetriť najviac.
2: Stanovte si finančné ciele
Stanovte si finančné ciele na zvyšok roka. Nemusí ísť iba o dlhodobé ciele (napríklad sporenie na vianočné darčeky, zimná lyžovačka s rodinou), ale aj o krátkodobé, akými je napríklad kúpa nového vysávača či fotoaparátu. Svoje ciele si zapíšte a prioritizujte. Budete tak vedieť lepšie kontrolovať, kam vaše peniaze putujú. Vo finále je lepšie ich použiť na ciele, ktoré máte, než ich len tak bezcieľne rozhadzovať na veci, ktoré nepotrebujete.
3: Vytvorte si nový rozpočet
Váš nový finančný rozpočet by mal zahŕňať nasledovné:
- Príjmy: Zapíšte si všetky zdroje príjmov. Nezabúdajte ani na bonusy či odmeny.
- Povinné výdavky: Zapíšte si všetky vaše fixné výdavky. Sem patrí napríklad nájom, hypotéka, poistenie, splátky úverov, školné…
- Ostatné výdavky: Zapíšte si aj výdavky, ktoré nie sú fixné každý mesiac, môžu sa meniť alebo nemusia byť aktuálne vôbec. Ide napríklad o potraviny, dopravu, energie, kúpu oblečenia či voľnočasové aktivity.
- Úspory: Nezabúdajte na sporenie. Môžete si odkladať na dovolenku, vianočné darčeky alebo skrátka len sporiť do budúcna.
- Neočakávané výdavky: Vždy by ste mali rátať s neočakávanými situáciami, ktoré sa môžu vyskytnúť. Preto je dobré nechať si určitú finančnú rezervu, aby ste neostali zaskočení.
4: Sledujte svoje výdavky
Držať sa finančného rozpočtu je kľúčové. Pravidelne sledujte svoje výdavky a to, či sa zhodujú s vaším finančným plánom. Ak sa nezhodujú, zamerajte sa na to, kde môžete ušetriť. Skvelým pomocníkom môžu byť rôzne aplikácie, kde si môžete zapisovať a sledovať výdavky, alebo si jednoducho zapisujte do denníka či diára.
5: Optimalizujte
V živote sa dejú rôzne situácie, a hoci by mal byť finančný rozpočet pevný a mali by ste sa ho držať pre čo najlepšie výsledky, nie všetko sa dá naplánovať podľa rozpočtu. Preto sa nebojte svoj rozpočet prehodnocovať a v prípade potreby optimalizovať. Prípadné úpravy a zmeny cieľov neberte ako zlyhanie. Bez podobných úprav sa nezaobíde žiadne efektívne manažovanie financií.