Riziká finančnej neistoty

Janka a Peter Beníkovci odjakživa túžili po vlastnom malom domčeku, v ktorom by spolu zostarli. Jedného dňa sa rozhodli splniť si svoj sen, ale bez toho, aby zvážili možné finančné následky a prípadné riziká. Výsledkom bola náhla finančná tieseň, ktorá tento manželský pár postavila do kritickej situácie. Súčasne sa však pre nich stala podnetom zmeniť smerovanie svojho života, čo nikdy neoľutovali.

Splácaním úverov v ústrety finančnej tiesni

Manželia Beníkovci sa rozhodli stavať dom, keď už mali obaja viac ako 40 rokov. Trojizbový byt, v ktorom spolu dlhé roky bývali, museli predať. Dostali síce úver, ten však nepokrýval celú výšku nákladov. „Neplánovane sme si museli zobrať ďalšie úvery, čo malo obrovské dôsledky na náš každodenný život. Sme už raz takí, považujeme za povinnosť plniť si svoje finančné záväzky. To však znamenalo, že sme každý cent vložili do splácania úverov,“ vysvetľuje Janka. Často nám nezostali žiadne peniaze na živobytie a museli nám pomáhať deti.

Nový začiatok vďaka finančnému sprostredkovaniu

Situácia sa stávala bezvýchodisková, a tak sa Janka a Peter rozhodli požiadať o radu svojho známeho a prijať pomoc pani Urbašíkovej, sprostredkovateľky OVB Allfinanz Slovensko. Vďaka jej know-how sa rodine podarilo prispôsobením svojho splátkového kalendára znížiť mesačné splátky o viac ako polovicu. „Zo srdca nám spadol obrovský kameň. Konečne sme mohli žiť normálny život, už sme viac nemuseli zaťažovať naše deti a opäť sme si mohli aj čo-to dovoliť, napríklad si ísť občas sadnúť do reštaurácie alebo vyraziť na dovolenku.” Finančná negramotnosť rodinu Beníkovcov takmer zruinovala. „Pred absolvovaním stretnutia s pani Urbašíkovou sme vôbec nevedeli, že je vôbec možné naše splátky znížiť. To nám, samozrejme, žiadny zamestnanec banky nepovedal,“ vysvetľuje Janka. Sprostredkovateľka však Janke a Petrovi nielenže pomohla znížiť svoje mesačné náklady, ale ich tiež naučila, ako zodpovedne pracovať s úsporami a ako ich zmysluplne investovať. „Úplne zmenila náš pohľad na financie,” vraví Peter.

Z klientov finanční sprostredkovatelia

Janku hodnota služieb OVB Allfinanz Slovensko nadchla do takej miery, že sa rozhodla v oblasti financií ďalej vzdelávať. „Keď mi potom pani Urbašíková navrhla, aby som s ňou spolupracovala, samozrejme, že som súhlasila,“ rozpráva Janka. Svoju prácu v OVB Allfinanz Slovensko mala spočiatku iba ako vedľajšie zamestnanie. Zúčastnila sa množstva školení a nazbierala prvé skúsenosti. Po dvoch rokoch sa odvážila urobiť ďalší krok - dať výpoveď v štátnom podniku , aby mohla naplno pracovať pre OVB Allfinanz Slovensko. „Dnes milujem to, že môžem pomáhať iným ľuďom. Rada im rozprávam náš príbeh, ktorý v konečnom dôsledku dopadol veľmi dobre.“ Inšpirovaný svojou manželkou sa sprostredkovateľom OVB Allfinanz Slovensko postupom času stal aj Peter. „V rámci jedného roka sa náš každodenný život od základov zmenil. Vďaka OVB Allfinanz Slovensko máme teraz výrazne lepšiu kvalitu života.“