Sporenie pre deti: Takto má sporenie pre deti zmysel

|

Smejúce sa batoľa - Ušetrite deťom rozumne s detským sporiacim plánom
Najdôležitejšie fakty ohľadom sporenia pre deti

Čas čítania: približne 6 minúty

  • Ak chcete svojim deťom pomôcť „finančnou injekciou“ pri štarte do samostatného života, najlepšie je začať pravidelne investovať na finančných trhoch čo najskôr. Aj malé príspevky môžu z dlhodobého hľadiska znamenať veľký rozdiel.
  • Rodičia môžu zvážiť rôzne spôsoby investovania peňazí. Najdôležitejšie je, s akým cieľom a na aké časové obdobie investujete.
  • Termínované vklady alebo sporiaci účet v banke majú najnižšie riziko, no neprinášajú takmer žiadny úrok (respektíve vzhľadom na infláciu peniaze strácajú hodnotu).
  • Fondy, akcie a cenné papiere ponúkajú vyššie výnosy. Detský investičný plán má zmysel najmä vtedy, ak plánujete dlhodobo. Dlhý investičný horizont totiž kompenzuje výkyvy na trhu.

Na vodičské preukazy, vzdelanie alebo ako zaopatrenie na neskôr: ak už v útlom veku začnete sporiť pre vlastné deti, krstné deti či vnúčatá, aj malými príspevkami môžete našetriť nemalú sumu. Ako sa však oplatí sporiť deťom v časoch nízkych úrokov a vysokej inflácie?

Časy prasiatkových pokladničiek a vkladných knižiek sú dávno preč. Ak chcete do svojho potomka niečo investovať z dlhodobého hľadiska, nevyhnete sa rôznym typom investícií. Nízke úrokové sadzby na účtoch v bankách a vysoká miera inflácie spôsobujú, že peniaze uložené na účte alebo vkladnej knižke neustále strácajú hodnotu. Preto je dôležité investovať pre čo najlepší výnos – a bez prílišného rizika.

Prečo pravidelné investovanie dáva zmysel

Deti stoja peniaze, to je jasné. A čím sú staršie, tým viac peňazí sami potrebujú: Vodičský preukaz, prvé auto, pobyt v zahraničí, štúdium či prvý vlastný byt – náklady, ktoré mladí dospelí znášajú sami, sú vysoké.

Takéto náklady sa nedajú financovať len prácou na čiastočný úväzok alebo z brigády. Tu výrazne pomôže, keď rodičia alebo starí rodičia na začiatku pomôžu nasporenou sumou.

Aj s malými mesačnými príspevkami do pravidelného investovania je možné nahromadiť zaujímavú sumu počas jedného či dvoch desaťročí alebo aj dlhšie. Ak sú peniaze investované prezieravo a s primerane dobrým výnosom, profitujete aj z efektu zloženého úročenia. 

Je dôležité, aby priemerný výnos bol z dlhodobého hľadiska vyšší ako miera inflácie.

Pravidelné investovanie pre deti: Ako to funguje?

Vhodná forma investovania závisí predovšetkým od toho, ako dlho má trvať.

V súčasnosti sa zaujímavý výnos dá dosiahnuť len účasťou na finančných trhoch, napríklad prostredníctvom investovania do podielových a ETF fondov. Dôležité je však plánovať investičné obdobie dlhodobo, aby bolo možné kompenzovať (prípadné) výkyvy na trhu.

Pre krátkodobé ciele, napríklad vlastné vzdelanie či kúpu auta, sú vhodné iné formy sporenia.

Batoľa pri stole s raňajkami

Aké investičné možnosti existujú?

Najprv by ste si mali určiť, ktorý cieľ a aký termín investičný horizont máte pred sebou. Je vaše dieťa ešte malé a chcete pre neho investovať peniaze na neskôr? Chcete v najbližších rokoch financovať väčšiu investíciu napríklad do vlastného vzdelania alebo auta a odložiť si na ňu peniaze? Alebo chcete, aby sa vaše dieťa naučilo hospodáriť s vlastnými peniazmi?

Je tiež dôležité zvážiť, ako často a koľko chcete investovať pravidelne. Menšie príspevky môžete investovať pravidelne, väčšie sumy jednorazovo alebo vklady kombinovať.

Termínované vklady s vysokou bezpečnosťou

S termínovaným vkladom v banke môžete sporiť peniaze pre svoje deti obzvlášť bezpečne. Problémom je tu však ziskovosť: vďaka nízkym úrokovým sadzbám sa vám nasporené peniaze úročia len minimálne alebo vôbec. A aj najvyšší úrok na termínovanom vklade je oveľa nižší ako inflácia, peniaze na ňom teda každý deň strácajú hodnotu.

Termínované vklady sú preto nevhodné na dlhodobé budovanie majetku. Majú zmysel, ak chcete nasporiť peniaze v krátkodobom horizonte alebo ak chcete mať peniaze uložené bez rizika.

Pri termínovanom vklade investujete určitú sumu na vopred stanovené časové obdobie. Má to zmysel, ak už viete, že váš cieľ je už blízko – napríklad peniaze na vlastné vzdelanie,  ktoré budete potrebovať zaplatiť o jeden, či dva roky.

Podielové fondy

Pravidelné investovanie do podielových fondov a ETF fondov je dnes najlepším spôsobom, ako ochrániť svoje úspory pred infláciou a zhodnotiť ich. Čím skôr začnete investovať, tým väčší finančný majetok si dokážete vytvoriť. 

Oproti iným formám investovania je tu pravdepodobný atraktívny výnos. Je dôležité si uvedomiť, že trh vždy podlieha určitým výkyvom – investíciu do cenných papierov preto určite plánujte s dlhým investičným horizontom.

Starý otec a vnúčata spolu sadia kvety

Ideálny je produkt pravidelného investovania do podielových fondov alebo ETF.

Investovanie do jednotlivých akcií je výrazne menej vhodné, pretože si vyžaduje veľmi dobrú znalosť akciového trhu a zároveň extrémne vysokú ochotu riskovať.

Stavebné sporenie so štátnou prémiou

Zmluva o stavebnom sporení bola dlho považovaná za jednu z najlepších finančných investícií pre deti. Bohužiaľ, aj tu sú dnes úrokové sadzby na nízkej úrovni.

Stavebné sporenie síce ponúka vysokú bezpečnosť vašich vkladov, ale prináša len mizivé výnosy.

Zmluva o stavebnom sporení môže byť viac užitočná na získanie stavebného úveru v budúcnosti.

Okrem toho ešte stále môžete získavať štátnu prémiu, avšak len za za určitých podmienok. Štátna prémia je však nízka a samotná nie je dôvodom, aby ste svoje úspory zhodnocovali práve cez stavebné sporenie.

Sporiaci účet pre deti 

Pre staršie deti, ktoré sa potrebujú naučiť hospodáriť s vlastnými peniazmi, ponúkajú mnohé banky detský účet.

Rodičia či starí rodičia tak môžu pravidelne posielať vreckové na takýto sporiaci účet. Môžu vkladať aj jednorazové sumy, napríklad na narodeniny alebo na Vianoce.

Deti tak môžu samy disponovať sumou peňazí v bezpečnom prostredí, sporiť si na svoje ciele a naučiť sa tak rozumnému nakladaniu s vlastným majetkom.

Akú sumu peňazí by som mal našetriť pre moje deti?

Koľko chcete každý mesiac investovať, závisí výlučne od vás. Aj malé príspevky, ako 20 či 30 EUR mesačne môžu z dlhodobého hľadiska priniesť zaujímavú sumu.

Väčšie peňažné darčeky k narodeninám, krstinám a podobne možno investovať ako jednorazové sumy.

Dôležité: najdôležitejšie je sporiť pravidelne a začať čo najskôr. V priebehu mnohých rokov sa aj tie najmenšie príspevky nahromadia, úročia sa a naďalej úmerne rastú.

Kedy by som mal začať s pravidelným investovaním pre deti?

Peniaze dokážu pracovať pre vás: profitujete z efektu zloženého úročenia. Úrok, ktorý sa reinvestuje, sa v budúcnosti opäť úročí – takže úspory sa ešte viac zväčšia.

Dlhé obdobie tiež zvyšuje bezpečnosť vášho investičného plánu. Čím dlhšie plán beží, tým pravdepodobnejšie vykompenzuje výkyvy na akciovom trhu. Dôležité je, aby ste pri prvom poklese trhov neprepadli panike – neustále vzostupy a pády sú úplne bežné.

Lepšie začať neskôr ako nikdy! Najlepšie je nechať si poradiť, ktorá investícia má vo vašej individuálnej situácii najväčší zmysel.

Ak máte staršie dieťa, ktoré nasporené peniaze tak skoro potrebovať nebude, môže pravidelné investovanie pokračovať až do jeho dospelosti. Položíte tak základný kameň starobného zabezpečenia vášho dieťaťa.

Neviete si rady, akú investíciu si vybrať, na aké meno si otvoriť účet a čo iné, ešte musíte zvážiť? Najefektívnejšie je požiadať odborníka o radu, ako najlepšie postupovať.

podobné články

| OVB Allfinanz Slovensko a.s.

Tieto fakty budú v roku 2022 kľúčové pre sporenie na dôchodok

Vlastnú životnú úroveň na dôchodku má v rukách každý z nás. Tento fakt ešte umocnili udalosti v závere minulého roka. Prečítajte si v tomto blogu 5 kľúčových faktov pre rok 2022, ktoré sú podstatné pre váš budúci dôchodok.

Dievča so srdcom a vianočnými svetlami - správne investovanie peňazí

| OVB Allfinanz Slovensko a.s.

Investovanie peňazí správnym spôsobom: Ako získať viac zo svojich úspor

Do Vianoc už nezostáva veľa času! Ročné odmeny, vianočné peniaze a peňažné dary na Vianoce mnohým osladia prelom roka. Aj keď to môže byť lákavé, nemá veľký zmysel všetko hneď znova míňať. Oveľa lepšie a udržateľnejšie je peniaze správne investovať a investovať tak do vlastnej budúcnosti. Ako to urobiť, sa dozviete tu.